Dnes je: 27. 02. 2020

Nejbližší významný den:
14. 3. Áda

Svátek má:

7.-8.3. Plavání, promítání, přespávání

Přihlašování:

login:

heslo:

Pro zobrazení článků určených jen pro členy zadejte jméno i heslo přezdívku Verči
Nejnovější fotky:


Další informace naleznete v těchto podmenu:

 

Pomáhejte přírodě
 

Valentýnská výprava - Planetární stezka 2020

Nedělní ráno začalo Valentýnskou výpravu hřejivým sluníčkem. Na únor dost nezvyklé. Plánovaná trasa z Mostka přes Zvíčinu do Bílé Třemešné musela být změněna kvůli následkům větru Sabina. Jeli jsme tedy do Hradce Králové prozkoumat Planetární stezku. Kdo všechno? Áďa, Anežka, Gíťa, Janička, Kája, Káně, Madlenka, Míra, Nikolka a dospěláci Dáša, Monika, Míra, Vláďa a Zdéna s Lízou. Celou cestu jsme zkoušeli, jak se umíme orientovat podle mapy. Zádrhel byl pouze dvakrát, ale hned byl napraven. Začátek Planetární stezky byl přímo u hvězdárny.  Nejdříve jsme si zkusili vyjmenovat všechny planety, protože nám bylo divné, že je 13 zastávek, ale planet je 10. Cestou jsme vše pochopili. Každá zastávka měla svoji informační ceduli, která měla na vršku vymodelovanou planetu v přiměřené velikosti. Nás nejvíce zajímala barva planety, teplota na povrchu a za jak dlouho oběhne svoji oběžnou dráhu. Během cesty se stalo zábavou dojít jako první k ceduli a přečíst ji ostatním. Stezka vedla přes obydlenou část až do Městských lesů přes rybníky Datlík, Cikán a Biřičku. Cestou jsme se zastavili u ohrady s koňmi, což asi nejvíce ocenila Gíťa.  U Biřičky jsme si řekli pověst o svatém Valentýnovi a proběhla soutěž družstev ve skládání srdce. Pak už jsme pokračovali dále a hráli Káně letí. Cesta nám rychle utekla, ale ještě více čas. Proto jsme skončili u 12 cedule Neptun a už nepokračovali dále prozkoumat Pluto. Sice jsme nestihli plánovaný vlak, ale za půl hodiny jel další a ten už nám neujel. Ještě ve vlaku jsme si zasoutěžili ve skládání správných dvojic jako daněk a danila, babička a dědeček, Fiona a Shrek.... Na nádraží v Jaroměři jsme se rozloučili pokřikem a tak vesele jako byla celá výprava, jsme se  rozešli do svých bytečků a domečků.

 

Celkem jsme ušli 8 km.

Zapsala ZdénaFoto je TADY.


 

 


 

Bludišťáci na Nesytě 2020

Ve středu během schůzek proběhlo rozlosování účastníků – žáků do škol. Bohužel nám soutěž zasáhla chřipková epidemie a dost žáků odpadlo včetně pana učitele YumYuma. Proto došlo k menším změnám a konečné sestavě soutěžících škol:

 ZŠ Uchošťoury z Mimoňova - barva školy červená - Fanda, Matýsek, Dajda, Mates, Kája, Pája

 ZŠ Bohnice Liberec – barva školy modrá -  Honza, Štěpa, Víťa, Anička, Anetka, Matynka.

Organizátoři: Vojta, Mamča, Denda, Pája a Zdéna

     V pátek ráno se za doprovodu deště odjelo z Jaroměře do soutěžního studia Nesyta. Zde nás už přivítalo sluníčko. Po rychlém ubytování a vybalení věcí začalo představování celé soutěže Bludiště. Do oběda měla každá škola čas na přípravu své prezentace soutěžících.
     Po obědě (bramborová kaše, sekaná a okurka) proběhlo seznámení se školy a hned se vyrazilo na první soutěž – sbírání Bludišťáků. Družstva se rozdělila na sběrače a nosiče. Honza a Fanda musely vyběhnout kopec, najít zápalky, doběhnout zpět, zapálit svíčku a pak už běželi na trampolínu čekat na přinesené Bludišťáky, cibule a papírové koule, které z trampolíny trefovali do vzdálených krabic. Sběrači hledali v lese Bludišťáky, koule a cibule a rychle je předávali nosičům. Kteří museli zvládnout opičí dráhu a předat zásilku na trampolínu.  V této soutěži se více dařilo modré škole. Další soutěž, která následovala už v chatě, byl vědomostní kvíz. Vedoucí družstev nejdříve museli vyběhnout do patra a bouchnout do pokliček. První pak začínal s výběrem otázek. Okruhy: literatura, sport, zvířata, osobnosti, kultura, věda, příroda, zeměpis, historie a hudba. Otázky nebyly lehké a také odpovědi některých soutěžících byly velice zajímavé a humorné. Zde se zatím více dařilo modré škole.
    Po večeři se nalepili první získaní Bludišťáci a začal zábavný večer. Nejdříve družstva soutěžila v přinesení co nejvíce věcí barvy své školy, pak se nosili věci podle začínajících písmen každého člena a naposled se nosili věci od písmene U a B. Zde perlil Dajda, který přinesl třešňový kompot s argumentem, že jde o bublaninu.
     Tak a první soutěžní den je za námi. Hurá do spacáčků a spinkat a čerpat síly na sobotu. :)
    Sobota začala tradičně rozcvičkou a snídaní a pak už se šlo ven. Prošli jsme si okolí, a na louce u lesa nás čekala další soutěžní hra. Tentokrát odhalování kódů. Každé družstvo mělo k dispozici mřížku své a soupeřovi barvy a žetony s čísly. Každé družstvo si předem vymyslelo 3 kombinace kódů za použití 7 různých žetonů a kombinace zapsala na papír a předala organizátorům. Pak začalo štafetově běhat první družstvo a snažilo se zapamatovat si co nejvíce umístěních žetonů v mřížce a správě a co nejrychleji přepsat kód.  Pak se role vyměnily. Každému se měřil čas odhalení kódu. Po třech kolech proběhlo vyhodnocení a šlo se do chaty na oběd (polévka, špagety se šmatlafundou a sýrem).
     Odpoledne soutěžící družstva čekala  „laserová“ překážková dráha v lese. Kapitán družstva stál na jedné straně dráhy   „laserové“ provázkové dráhy stál kapitán družstva a navigoval postupně každého svého slepého člena k bezdotykovému projití a někdy i proplazení dráhy. Za každý dotyk provázku byl trestný bod. Kdo prošel, přinesl i lístek s číslem. Závěrem si dráhu musel proběhnout i kapitán, který dostal obálku s šifrou. Po vyluštění se zjistilo, že se musí čísla sečíst a výsledek je kód na zámku, který je na stromě a drží provaz s přivázaným Bludišťákem. Navigace obou kapitánů byla výborná. Hlavně zbytek družstva ZŠ Bohnice Liberec byl pohotový a v případě Honzy pochopily, že vše myslí opačně.
     Soutěž byla delší, proto se hned po skončení šlo na večeři (česnečka s šunkou a sýrem a namazané chleby). Následoval malý oddych a hned navazovala poslední sobotní soutěž kvíz Víš nebo nevíš. K rychlé odpovědi mělo každé družstvo na stole zvonek. Moderátorky četly postupně otázky a řekly na jaký počet písmen je správná odpověď. Mimo mluvených odpovědí to chvíli znělo jako zvonkohra. :)
     Po této soutěži se na bodovací plachtu dolepily získaní Bludišťáci. Modří měly pořád náskok. Zbytek večera jsme si dopřály mlsný raut z dovezených dobrůtek a hrály jsme štafetový signál na braní předmětu, tleskací zvířata a následně tleskací hru Kráva, Mafii, upíry, hledání budíku, sardel a do spacáků jsme šli po hře Gamža gamža.
     A je zde neděle a rozhodující soutěžní den. K snídani výjimečně nebyl poridge, jelikož zbývalo moc chleba. Pak jsme si šli zabalit a uklidit, aby bylo dost času na poslední část soutěže Bludiště. Tak kdo získá první místo a také cenu zlatého Bludišťáka? Před soutěžícími byla část zvaná tajenka. Každé družstvo bylo rozděleno na mladší a starší. Podle získaných bludišťobodů byly každé vzniklé skupince předány indicie. Modří měly všechny a červení jen poloviny. I čas byl rozdílný. Tak a startuje se a soutěžící musí poznat o co jde. Starší hádají město a mají tyto indicie: skleněnka, 10Kč, obrázek tramvaje, papírový drak, kartička s počtem obyvatel, vodní hodiny, fotka se jménem B. Polívky správná odpověď byla Brno a všichni uhodly. Mladší hádali zvíře a měla tyto indicie: hlína, zaslepovací brýle, žížala, černá pastelka, fotka se jménem Z. Milera, 2 lopatky, kalhoty. Správná odpověď zněla krtek a obě družstva poznala.
     Takže k balancovníku mohli všichni a začal poslední boj o ceny zlatého Bludišťáka. Podle celkového součtu bodů byl každé družině přidělen i čas. Balancovalo se a umisťovaly se barevné pingpongové míčky do správných otvorů. Obě školy zvládly umístit míčky ve svém čase a do správných děr, takže ceny zlatého Bludišťáka si vyhrály všichni.
     Celkově soutěž Bludišťáci na Nesytě vyhrála na body ZŠ Bohnice Liberec. Rozdaly se ceny, diplomy a každý si mohl ještě vybrat na památku Bludišťáka. Udělalo se poslední foto a už tu byly rodiče pro soutěžící. Ještě před úplným odjezdem se udělala záchranná akce na nenalezeného Bludišťáka v lese, ale zde nám štěstí nepřálo. Hlavně, že nám přálo počasí a dobře se soutěžilo.

             Děkuji všem za krásnou soutěživost, organizátorům za zvládnutí, „taxíkům“ za rozvoz a těším se na další společnou akci.

 

 

Zapsala Zdéna

 

 


Fotoobrázky  jsou ZDE. 

 


 

 

 


 

 

 Ptačí hrad 2019

Letos nám počasí dopřálo blátivou stezku a mlhu, ale i tak se nás sešlo dost, abychom připravili zvířátkům Vánoce.Nezapomněli jsme si zahrát tradiční hry - evoluce a skok do nebe, vrnění pod dráty a letos nás čekalo ještě hádání j ptáků a jejich krmení.  Ke krmení nám musel stačit kolíček a krmivo byla cizrna s čočkou. Letost jsme na Ptačí hrad mimo jiné pamlsky pro zvěř a ptactvo, umístili i nová krmítka, které vyráběli starší na schůzce. Skorov poledne jsme si opekli vuřty, zajedli to vánočním moučníčkem od dáši a zazpívali si koledy. Nezapomněli jsme je zazpívat i zvířecím jazykem. Pak už nás čekala cesta zpět. Vše se zvládlo a doufám, že i zvěř bude spokojena. Takže šťastné a veselé všem.

 

Zapsala Zdéna

 

 

Foto z Ptačího hradu je ZDE. 


 

Vánoční schůzka 2019

Vánoční schůzka začala tajemně. Do klubovny nám cestu lemovaly rozsvícené  lucerničky. V klubovně už vonělo cukroví a čaj. Přidali jsme ještě cukroví z domova a hned napsali na připravený papír co bychom si přáli pod stromeček. Přáníčko jsme vložili do vánoční kapsy. Kontrola zda se přání vyplnilo bude až na první lednové schůzce. Chvíli jsme si povídali jak kdo doma slaví vánoce, jaké máme vánoční zvyky. Kromě jiných zvyklostí nám Mamča řekla, že u nich je zvykem stavět společně betlém. To není sice nic neobvyklého, ale hlavně musí být všichni nějak stejně jednotně oblečeni. Tak to už nikdo z nás neznal. Řekla nám, že by byla ráda, kdyby jsme jí také pomohli postavit betlém dle jejich tradic. Zdéna, správně tipovala, že určitě všichni nebudou mít na vánoční schůzku oddílová trika. Také, že neměli. Co teď? Bylo nám řečeno, že je dobré najít někde v klubovně prádelník a třeba se v něm něco najde. A tak se začal hledat "prádelník". Našel se v přízemní místnosti a opravdu tam každý něco měl. Byly to oddílové mikiny. Hurááá. Takže můžeme jít stavět. Rozdělili jsme se na tři rodiny a hned jsme se dozvěděli, že postavičky do betléma si musíme sami získat. Každá rodina měla pouze podložku na stavbu betléma a soupis postaviček. A už nám běžel čas. Každou postavičku jsme si získali provedením nějakého úkolu. Např. u  Josefa jsme museli postavit stavení,  ovečkám jsme museli nakreslit vlnu, u selky se krájel chléb a u sedláka se chléb musel sníst, u Marie se přebaloval Ježíšek, u ponocného se troubilo , kapela musela zazpívat vánoční koledu..... Prostě bylo veselo. Tři betlémy byly rychle postaveny. Během hry nám vzniklo i velké zpívající těleso, koleda byla určitě slyšet až na kopci v Josefově :) .  Radostně jsme se šli občerstvit a už jsme se potichounku přesunuli do chýše ke stromečku. Zazpívali si ještě jednu koledu a nejmladší začali rozdávat dárečky. Nezapomnělo se ani na anonymní dárky. Čas rychle utíkal a tak jsme se ještě přesunuli ven, přilákali jsme k sobě i rodiče, zapálili si prskavky a zazpívali si poslední společnou koledu. S přáním krásných Vánoc jsme se  rozloučili  a rozešli se domů.

 

 

Zapsala Zdéna

 

Fotodokumentace je ZDE.


 


 

 

Vánoční pečení 2019


Vánoce se rychle blíží a s nimi i naše oddílové. Aby byla atmosféra ještě voňavější a sladší, upekli jsme si na schůzce své cukroví. Mladší pekli pod vedení Páji vanilkové rohlíčky a pod vedením Zdény perníčky. Starší pekli s Mamčou a Dendou skořicová klubíčka a linecké. Až na jeden trochu tmavší plech perníčků se vše zadařilo. Máme napečeno, provoněnou klubovnu a někteří budou ještě dlouho vonět po vanilce.

 

Fotky jsou ZDE.

  

Vánoční drátkování 2019
Naše tvoření je ZDE.

 

 

 

 


 

Čertovská schůzka, výroba krmítek 2019

Tak jsme na  4.12. na schůzce  mladších zkoušeli, jak jsme připraveni na následující den, kdy z děr vylézají čerti, městem létají andělé a chodí Mikuláš. Zjistili jsme jak koho máme pozdravit, jak je snadné dostat se do pekla. Také jsme museli uklidit hvězdy, které nám mlhovina rozházela a nakonec říci každý andělovi básničku. Kdo vše zvládl, dostal sladkou odměnu.

     U starších se vyráběla ptačí krmítka z kokosových ořechů. Nebylo to úplně nejlehčí, ale vše proběhlo bez zranění. Když se zadařilo dobře naříznout nebo navrtat ořech, bylo i občerstvenív podobě kokosového mléka a dužiny. Vyrobená krmítka se upevní na Ptačím hradě.

 

Foto ze schůzek je TADY.

 

Výroba adventních věncůFoto z výroby je ZDE.

 

 

 
 

Turnaj v deskovkách 2019

     
Nedělní dopoledne jsme využili k turnaji v deskových hrách. Sešlo se celkem 8 hružstev Janiny, Princezny, Krtci, Hmmm, Bagři, Izus, Kańousi a Agenti. Do turnaje byly vybrány hry - 6 bere junior, Ubongo, Blokus, Hey my fish,Pešek, Grillmanie. Po vysvětlení a mírném zjednodušení pravidel u některých her, začal opravdový turnaj.
     U každé deskovky se sešli čtyři  soutěžící, ale nesměli zde být dva z jednoho družstva. To bylo pravidlo, které se dodžovalo. Každá deskovka skrývala různé úskalí napětí. U grillu se pořád plácalo obracečkami, takže se vytvořila krásná zvuková kulisa.
     Ke konci turnaje se už z některých soutěžících stali ostřílení hráči. Turnaj proběhl hladce a než  Vojta sečetl výsledky a Zdéna napsala diplomy a připravila ceny, využil každý tuto chvilku k zahrání jiné deskovky. Kluci ještě stačili v chýši postavit velkou věž z dřevěných kostiček.
     Sečteno, napsáno a vše připraveno k vyhlášení. Tramtadadáááá -  Celý turnaj vyhrály Janiny (Janička s mamkou), druzí byly Krtci (malá Anička s Editou), třetí Izus ( Zuzka s mamkou), čtvrtí Hmmm (YumYum s Fandou) a Kaňousi ( Káně s kamarádem Lukášem) , pátí Bagři ( Míra s Páťou) a šestí Agenti (Gíťa s  Máťou)  a Princezny (Terezka s Nikčou ) .
Díky turnaji jsme si oživili nějaké hry a některé jsme se naopak naučili. I když už byl turnaj ukončen, nechtělo se ještě většině domů a tak  se hrálo dále. Dokonce při odchodu vznikla myšlenka, že by se mohli rodiče zase někdy sejít a zahrát si další a delší hry. Tak jsem zvědavá, zda k tomu někdy dojde. :)


Děkuji všem za krásné a hravé dopoledne. :)

Zapsala Zdéna

 

 Foto z turnaje je ZDE.
 

Podzimní výprava do Brna 2019


Foto je už ZDE.Zapsala malá Pája 

Tawiskara 2019

   

První várka fotek z lukostřelecké soutěže je ZDE.


 


 


 


 

Tábor "Tma pod Olympem"
13. - 27.7.2019

Tak už nám to vše rychle uteklo a tábor je za námi. ZDE najdete táborový deník, aby jste si vzpomněli, co jste vše zažili.
Dále se kochejte a vzpomínejte a ostatním povídejte u fotek.

Odkaz na první část  je ZDE.   a na druhou část TADY.


 


 Pěstování hrachu
9-2018 / 6 - 2019


V září byla v oddíle vyhlášena „soutěž“ o vypěstování hrachového lusku. Na začátku každý dostal navlhčenou kuličku hrachu a instrukce jak vypěstovat hrách. Vše vypadalo jednoduše. Hrachová kulička se nejdříve udržuje ve vlhku do doby, kdy vyrazí klíček. Pak se přesadí do květináče se zeminou a musí se hlídat zalévání. Když už je klíček dost dlouhý, tak se jako opěra přidá např. špejle.
Cílem je vypěstovat z kuličky hrachu plný hrachový lusk. Jde tedy o trpělivost a důslednost. Každý musel hrách pěstovat sám, což se projevilo jako první zádrhel. Ne každý si uhlídal svůj hrášek a hodně členů skončilo hned na začátku uschnutím hrachu. Někteří to, ale nevzdali a zkusili to znovu.
A jaký je výsledek:
Začalo nás 20. Hrášek dopěstovalo 14 zahradníků. Někteří hrášek přesadili do zahrádky, takže docílili větší sklizně a delšího stonku. Ti co hrách měli jen v květináči, sice lusk vypěstovali, ale délka stonku skončila kolem 70 cm a pak začal i přes zalévání hrách usychat. Asi chyběly živiny.

Nejdelší hrách vypěstoval   Dajda s Honzou 117cm zahrada
dále                                     Anička 75cm květináč
                                            Zdéna 72cm květináč
                                            Páťa a Káně 58cm truhlík
                                            Luky 55cm květináč
                                            Gíťa a Nikolka 54cm zahrada
                                            Janička 39cm květináč
                                            Anetka 38cm květináč
                                            Terka 34,5cm květináč
                                             Míra 32cm květináč
                                             Víťa 25cm květináč (druhý pokus)


                      
 Začátek klíčení                      Výsledek Honzy a Dajdy      Výsledek Páti a Káněte
   
         
  Výsledek Gíti a Nikolky        Výsledek Vítka         Výsledek Míry, Janičky, Lukyho, Anetky a Zdény
  Závěrečná výprava na vodu -Kostelec n./O.
21. - 23.6. 2019

 V pátek v podvečer jsme vlakema pak pěšky dorazili do kempu v Kostelci nad Orlicí.  Začalo vybalování a stavění stanů. Někteří si, ale museli počkat, až jim stan přivezou další, kteří jeli později. Navečřeřeli jsme se, zahráli jsme si pár her a šlo se spát.
Druhý den jsme si zabalili potřebné věci na vodu a vyrazili k mostu čekat na rafty, pádla a vesty.  Nejdříve také proběhla instruktáž jak se chovat na lodi a pravidla pádlování a také jaký je ten správný vodácký pozdrav. No přeci AHÓJ. Pak už jsme mohli na Divokou Orlici.
Vytvořili jsme celkem 4 posádky (3 rafty a 1kanoe). Splutí bylo zábavné a dobrodružné. V zatáčkách nás potrápil spodní proud, takže "hodiny" na vodě byly běžné.  Také se rozpoutala velká hra na babu s umělohmotným lachtanem. Při tomto souboji jsme ani nepostřehli kdo kolikátý jede, takže jsme měli pořád pocit, že nám Vojta se svoji posádkou ujel. Nebylo tomu tak, naopak byli za námi a snažili se nás dohnat. Během plavby byla i větší přestávka na uvaření oběda. Pak se pokračovala dále. Cestou jsme potkávali většinou už známé posádky a tím vznikala hezká atmosféra. Během plavby k holkám na raft zničeho nic skočil vodák z jiné party, také se stihly utopit jedny sušící se kraťasy Anetky, jedny sluneční brýle Matěje. Nikolka nedávala pozor a dostala to větví do ucha a Matějova posádka na kanoi se 5x cvakla z toho 4x samostatnou hrou. :)  Zdéna a její posádka zachránili 2 mírně topící se holčičky.
Náš cíl byl kemp v Týništi nad Orlicí. Zde jsme všichni ukončili naši plavbu. Chtěli jsme se trochu občerstvit v místní hospodě, ale vše zde dost dlouho trvalo. Honza se dokonce nabídl, že pomůže obsluze, ale neuspěl. Tak jsme po 45min objednávky zrušili a pádili na vlak a zpět do našeho kempu. Zde jsme si mohli kupit nějakou tu dobrotu k doplnění sil za celodenní pádlování.
Uvařili jsme si večeři, popovádali si, zahrali si další hry a zalezli do spacáčků.
V neděli vyjímečně nebyl poridge. Dopoledne jsme si nejdříve zabalili věci a stany a pak  šli zkoumat pěšky okolí kempu a místní lesopark Lipová stráň. Cestou jsme si zaběhali štafetu s drahokamem.
K obědu jsme si uvařili gulášovou polévku a po obědě jsme si ještě v kempu zahráli hru s přenášením vody. Po hře jsme už vyrazili na vlakové nádraží a vrátili se zpět do Jaroměře.
Výprava se mi líbila.

 

Zapsala Nikolka , doupravila Zdéna

 Foto z vodopěšovýpravy jsou ZDE. 

 


 

Noční výprava starších Bimbrlat
31.5. - 1.6.2019

V pátek se před klubovnou kolem 20:15 sešla skupinka starších Bimbrlat (Kabelka, Honza, Luky, Tom, Páťa) a dva borci z předních pozic bodování mladších Bimbrlat (Matýsek a Daniel). Po delším čekání na někoho z vedoucích se objevuje Ivoš a předává klíče od klubovny. Na klubovně je vzkaz od generála Hršinského, který by rád předal klučičí skupince tajemství, jak vyhrát každou válku. Aby ho získali musí odjet autobusem do Smržova, kde našli další rozkaz od generála. Ten je zavádí k místnímu kostelu s křížovou cestou. Zde chlapci nachází GPS navigaci, prochází si křížovou cestu a vyluští správné souřadnice k nalezení další indicie. Po delší době a několika odpočinkách chlapci nachází už za tmy další rozkaz, u kterého je zavěšená buzola. Po využití této vychytávky se skupinka odebírá kolem lesa a počítá kroky zmíněné v posledním rozkaze. Náhle uslyší zvonit v lese mobil. Vidí, že volá Standa Hršinský. Odvážně přijmou hovor a jsou tázány na otázky, jak se dostali na toto místo a co jsou vlastně zač. Po ukončení hovorů z lesa vyběhne zvláštní chlapík s holí a představí se jako pravnuk generála Hršinského (Vojta), který zná druhou půlku tajemství. Není tu sám a z lesa vychází zbytek jeho čety vojáků (Denda, Matěj, Míša, Verča, Zdéna). Nakonec se skupina odebírá k lesu naproti bývalé střelnice v Novém Plese. Zde se zastaví u památníku věnovaný padlým vojákům. Standa Hršinský si náhle uvědomí, co praděd myslel, tím tajemstvím a po chvilce ho řekne i ostatním. Výprava tedy může být prohlášena za úspěšnou. Teď už nezbývá hrdinům nic jiného, než se vrátit na klubovnu a pořádně si odpočinout. Cestou zpět ještě probíhá výcvik umisťování štěnic (kolíčků) nepřátelům.Návrat na klubovnu přes skoro klidný Josefov je hlášen kolem půl 3 ráno. Z velkého ležení v chýši naší klubovny ještě chvíli zaznívaly různé  zážitky, ale během chvíle už bylo slyšet jen oddechování. Po snídani a úklidu byla noční akce starších řádně ukončena.

Vojta
Fotodokumentace je ZDE.


 

 


 

Zlatý kotlík 2019
18.5.2019Foto

Čištění řek Úpy a Labe
28.4.2019

     Sešli jsme se v neděli 28. dubna v 10,30 hodin. Sraz byl u starého koupaliště. Sešlo se nás celkem 13. Naštěstí nebyl pátek třináctého. Posádka raftu byla ve složení: Anetka, Lukáš, Blažej, Mamča, Jarda, Káně a Víťa. Námořní posádka prvního raftu: Vojta, Kačka a Terezka a druhého raftu (Ponorky): Zdéna, Patrik a Matýsek.
     Malý zádrhel nastal hned při nafukování lodí, když se nám rozbila pumpička. Ještě, že máme šikovné tatínky. Po nalodění na vodu se  Zdéna s posádkou „cvakla“ hned na prvním jezu. Lodní cesta byla zpetřena hrou na babu. Posádky si přehazovaly umělohmotného lachtana jako babu.
     Odpadků bylo cestou docela dost. Někteří kapitáni měli problém s řízením lodi a ostatní museli vynechané odpadky dosbírat. A ty keře u břehu nám dávali také zabrat, stále se pletli v cestě za odpadky. Největším úlovkem byl deštník, abychom nezmokli a odstrkávalo, které bylo ihned po odstranění bláta k použití. Pytlík se zkaženým masem byl nejsmradlavějším zážitkem.
     Cesta skončila u jezu na začátku platanové aleje. Celkem jsme posbírali zhruba 4 pytle odpadků. Po konečném omytí a osušení lodí jsme se rozešli domů.

Zapsala: Anetka, LukyFotky jsou ZDE a  je jich opravdu dost, za což z největší části děkujeme Monče a Vláďovi.

 


 

Cykloakce - otvírání studánky 2019
7.4.2019

Ráno jsme se všichni sešli u Penny s kolama. Někteří přijeli na kolech, někteří měli kola zatím na autech. Bylo nás asi osmnáct. Jeli jsme na Cihelny, pak na Velichovky a na Horní Dolce. Z nich jsme jeli do Zaloňova, kde jsme si dali krátkou pauzu u kostela. Poté jsme jeli ke studánce. Museli jsme přenést kola přes velké pokácené kmeny stromů. Potom jsme hráli hru - museli jsme najít stejný klíč (dřívko) k odemčení studánky, které Zdena dala do srnčích pelechů. Připravili jsme klacíky na oheň. Potom jsme šli ke studánce a každý začal čistit. Udělali jsme superlázně. Vyhrabali jsme klacíky bahno, přehradili a udělali bazének. Káně měl hrábě, které byly nejvíce potřeba, tak se hodně nalítal. U studánky jsme si udělali foto a potom jsme šli k ohništi opékat buřty. Jeden buřt nám spadl do ohně, jiným zase topinka. Po jídle jsme jeli zpět přes Novou Ameriku do Kuksu. Jeli jsme po cyklostezce a stavili jsme se na zmrzlině. Pak jsme jeli každý domů. Výlet se mi líbil a příště jedu zase.

 

Zapsal Míra

Fotoobrázky jsou TADY.

 

 


 


Zlatý list 2019
6.4.2019

     Letošního ročníku přírodovědné soutěže, kterou organizuje oddíl Puštíci, se za mladší zúčastnili velká Anička, Péťa, Anetka, Nikolka, Gíťa, Dajda, Káně a za starší Honza a Luky. Počasí bylo dobré, takže předpovídaný déšť si to rozmyslel. Celkem bylo cca 15 stanovišť. Stanoviště byla i dovednostní, což je milé zpestření. Každý si vyzkoušel, jak na tom je a kde se má více zdokonalovat. Během čekání na stanovišti se nám  Dajda vydal prozkoumat břeh řeky, až do ní spadnul. Díky rychlé reakci Káněte si užil jen bahno u břehu. (A to chvíli před pádem do řeky byl poučen, že se bude držet od vody dále. Za odměnu si musel doma vyprat všechny zabahněné věci sám).
    Protože se letost zúčastnilo soutěže hodně dětí, bylo vyhodnocení až po 16 hodině. Podle umístění a zásluh si každý odnesl nejen zážitky, ale i nějakou tu odměnu. Děkujeme Puštíkům za hezký den.

 

Statistika od Puštíků :
Stanoviště soutěže - práce pro přírodu, louky - pastviny, města - vesnice, les, vzduch - ovzduší, hory - skály, řeky - potoky - rybníky,  jeskyně - propasti, mokřady - bažiny, půda, zemědělská krajina, lukostřelba, lakros, kůže a přírodovědná praktika.

 

 

Letošního kola se zúčastnilo 95 dětí, nejen Puštíci, ale i děti z jiných organizací MOP Bimbrlata, ZŠ od, ZŠ Nové Město nad Metují, ZŠ Chlumec nad Cidlinou,  ZŠ Machov  a DDM HK,  6 dospělých  jako doprovod a 21 organizátorů.

 

Zapsala Zdéna


Foto je
ZDE.Smaltování, drátkování 2019

Po dlouhé době jsme se 30.3. opět sešli na dílničkách. Dnes jsme si relaxovali u smaltování pod vedením Mamči a drátkování pod vedením Dáši.
Smaltovali se klíče, lžíce, lžičky a měděné výlisky. Práce je to jemná a připomíná tvobu motýlých křídel. Jemný smaltovací prášek se nanáší na předměty a třeba i pomocí předem vytvořených šablon se tvoří krásné výtvory. Aby vše drželo, musí se výrobek opatrně přenést na teplou plotýnku obalenou alobalem a chvíli se nechá vše zapést. Hotovo. :) U drátkování se tvořila sluníčka a tulipány a závěsné hvězdy, ale i hadí prstýnek a další. Práce s různě širokým drátkem, je hezká, ale na citlivost prstů náročnější. Ale to asi nikdo tolik neřešil. Drátková díla byla dozdobena průsvitnými korálky a tím se zvýšila i krása celého výrobku. Tak ať vám všechny výrobky přináší radost a pokud výrobek budete někomu dávat jako dáreki, tak ať se líbí.
Děkuji všem za krásné tvůrčí dopoledne a pokud vše vyjde, tak koncem listopadu budeme drátkovat anděly, stromečky, hvězdičky ....

Zapsala Zdéna
 
Foto  je ZDE.

 
 Smaltování, drátkování 2019

Smaltování, drátkování 2019

Smaltování, drátkování 2019

Smaltování, drátkování 2019

Jarní vyrábění starších Bimbrlat

Tak jaro už zavítalo i k Bimrlatům. Mladší zatím poznávají první jarní rostlinky a plní oddílové zkoušky  a starší kromě jiných věcí vyrábějí Travňáky. Všichni jsme začali  pěstovat hrách a soutěžíme o nej zahradníka. :)

 

 

 


 
Pěstování hrachu

Deskovky, promítání, přespávání, plavání 2019

 

Akce DPPP začala pátečním srazem na klubovně, kde jsme se sešli kolem 18.hodiny. Po příchodu na klubovnu jsme si nejprve připravili svá místa na spaní v chýši. Každý si našel své místo, kde si připravil karimatku a spacák. Pak jsme se s radostí pustili do hraní her, například - Pravěkou hru, Sochy, Útěk z vězení, Zemětřesení s tučňáky a jiné. Mezi hrami jsme si dávali večeři, kterou si každý přinesl.

Nezapomnělo se také na slavnostní obtisky rukou na zeď, těch, kteří chodí do oddílu déle než 1 rok. Oddílová trika jim budou dodány. .) Letos to byl Mates, malá Pája, Honza, Anetka.
Pak jsme se rozdělili do skupinek a zahráli si rodinný timeups. Přes hru Sochy, kde se vylepšovalo dílo "Pán venčící psa" jsme se přesunuli do chýše a začalo promítání fotek z dřívějších táborů a akcí. 

Velcí  šli ještě hrát deskovky a zbytek už zalezl do spacáků a koukal na filmy  Jako první film jsme viděli Jumanji a moc se nám všem líbil. Ve hře Jumanji byly zajímavé a napínavé úkoly. Druhý promítaný film se jmenoval Terezu bych kvůli žádné holce neopustil. Ve filmu byla roztomilá opička Terezka. U filmu všechny děti postupně usínaly.

Ráno jsme se šli nasnídat. Každý dostal chlebík s marmeládou nebo pomazánkou. Potom jsme si připravili batůžky a vydali jsme se na vlakové nádraží v Jaroměři. Na nádraží jsme si zakoupili jízdenky a nasedli do vlaku směr Pardubice. Když jsme tam přijeli, šli jsme pěšky do Aquacentra. Každý dostal náramek a šel se převléci. Pak jsme šli do bazénu, kde jsme dělali soutěže na tobogánech. Bavilo nás také skákání na skokánku a plavání v divoké řece. Občas jsme šli na tobogán, na kterém se jezdí na kruhu. Koupání rychle uteklo a bylo na čase jít se opět převléci a vydat se zpátky na vlakové nádraží. Cestou jsme spěchali, místy i běželi, abychom stihli dřívější vlak. Ten se stihl! Po příjezdu do Jaroměře jsme se opět vrátili na klubovnu pro věci a rozešli se do svých domovů. Byl to krásně prožitý výlet. :)

Terezka


Ffoto z akce je ZDE.

 


 
Valentýnská výprava 2019


Letošní "Valentýnská"  se konala v neděli 17.2.  Počasí nám připravilo  krásné podmínky -teplo, sluníčko.  Na nádraží se nás sešlo celkem 13 výletníků a 3 psi. Vlakem jsme se přemístili do Starkoče a odtud jsme šli přes přírodní rezervaci Dubno do České Skalice. Hned v prvním lesíku jsme si zahráli Škatulata batulata. Dospěláci si zavzpomínali na své dětství a každý rychle chytal nějaký volný označený strom. Dále jsme pokračovali směr přírodní rezervace Dubno.  Cestou jsme si povídali a zdolávali částečně namrzlé úseky a také jeden pěkně blátivý. Tím nám začala malá hra na největšího bláťáka nebo hliněnku. Z dvojnožců to vyhrálo Káně a ze čtyřnožců Líza. Na sluncem vyhřátém kopci jsme posvačilii a zahráli si tradiční valentýnskou hru ve skládání srdce. Byl to boj mezi dospěláky a dětmi. Zvítězili o chloupek dospěláci. Posilněni jak obědem, tak srdíčovými bonbóny jsme pokračovali dále. Kromě přírodních zajímavostí jsme se i pokochali liškou, pštrosem, kozami a koňmi u zdejší farmy. U pomníku se spícím kamenným lvem se někteří pohoupali a prozkoumali umístěné úly.  Dále naše kroky směřovali na Rozkoš a českoskalické nádraží. To už jsme šli po asfaltové cestě. Mírně nás zaskočilo, že turistická značka vede přes frekventovanou silnici, kde není žádný přechod, ale i to jsme zvládli bez úhon.
Na nádraží jsme si chvíli odpočinuli  a už tu byl vlak, který nás zase dovezl do Jaroměře. Vysluněni a vyvětráni jsme se rozloučili, domlsali bonbóny a šli domů. Ušli jsme celkem 6, km.

 

Zapsala Zdéna

 

 

 Fotobrázky  najdete ZDE. :)  

RetroNesyta
V Jaroměři jsme se sešli na parkovišti před Penny a odtud vyrazili směr Nesyta na rekreační pobyt ROH. Po příjezdu na zasněženou Nesytu a než jsme vešli dovnitř, rozdělili jsme se na tři rodiny. Po ubytování jsme šli ven se „sportovním referentem Vojtou“ a hráli hry s míčem, švihadlem a gumou. Kdo vyhrál, tak ho Hanny táhla na sáňkách.
Následoval oběd (luncheomeat s brambory a okurkou). Po obědě jsme si měli pro každou rodinu vymyslet jméno.  Byli to: Ksanderovi, Novákovi, Skřetovi.  Pak jsme se šli projít do lesa s „kulturním referentem Verčou“. Když jsme vlezli do lesa, zjistili jsme, že je zamořený radioaktivitou.  Matěj s Míšou v kombinézách a s plynovými masky nám rozdali ochranné obleky (pytlíky, šátky) a museli jsme se pomocí buzoly dostat z radioaktivního území. Když jsme vše zvládli, zahráli jsme si ještě „Král vysílá své vojsko“ a postavili sněhuláky.
Nastal večer a my se přemístili do chalupy.  Než byla večeře, měli jsme čas si nacvičit divadlo s nějakým příběhem naší „víkendové“ rodiny. Po večeři a divadlech jsme večer završili tancem a tanečními hry.  Nejlepším tanečník byl YumYum. Na dobrou noc jsme už ve spacácích sledovali film „Žáku Kašíku nežeň se“
Druhý den ráno nás nejprve čekala rozcvička venku, poté snídaně a po snídani jsme si museli rychle zabalit a opustit rekreační chatu pro nové rekreanty. Vznikla menší panika, protože nás začali uklízečky Denda a Pája popohánět košťaty, aby mohli uklízet.  Venku už čekal „autobus“ a Zdéna nás s řidičem Matějem hnala s věcmi kolem chaty. Tady už nás vítaly „babičky“ a šli jsme si opět vybalit, protože už jsme byli z rekreace doma. Následovalo praní prádla (hra) a hraní čáry s céčky. Během oběda jsme mohli sledovat Jen počkej zajíci a došlo i na nákup v Tuzexu. Bony jsme tajně získali od vexláka Vojty. Během celého dne v prostorách volna jsme nacvičovali spartakiádu kluci a holky zvlášť. Odpoledne jsme zjistili, že už nemáme žádné potraviny a tak se muselo na nákup (hra). Nejmladší z rodiny běhali za mamkou do práce (vzdálenější místo od chaty) a diktovaly jí nákup a mamka musela kelímkovým telefonem nákup nadiktovat taťkovi. Nejdříve si, ale musela najít číslo ve Zlatých stránkách (telefonní seznam).  Spojovatelka pečlivě hlídala telefony, takže taťkové museli pořádně poslouchat. Pak běželi za Míšou do konzumu a utvořili objednávku. Po nákupu následovala večeře (knedlíky s vajíčkem a domácími kompoty). Ještě jsme si otestovali, jak se známe v rodinách a museli jsme napsat jména všech svých členů. Proběhla generálka Spartakiády a na závěr večera jsme ještě absolvovali lampionový průvod a sbírali v lese obrázky. Než jsem všichni ulehli do postele, tak jsme si promítali retro promítačkou pohádku. První zalehli malí a velcí si ještě na závěr dne zahráli „Člověče nezlob se.“
V neděli na snídani na nás čekal čaj, neobyčejný čaj. Byla to pouze voda, bez čajových sáčků. Ty na nás koukaly za oknem. Místo tradičního poridge byly párky.
Po snídani proběhlo balení našich batohů a hraní živých kuželek na sněhu. Hned po kuželkách následovalo vyhodnocení, která rodina nejvíce uspořila a která rodina byla nejlepší v hrách.  Hry: 1. Skřetovi, 2. Ksanderovi, 3. Nowákovi  Spoření: 1. Nowákovi, 2. Skřetovi, 3. Ksanderovi  
Víkend na „retro Nesytě“ jsme ukončili speciálním vystoupením pro rodiče, spartakiádou.
Byl to super víkend!

Zapsal Páťa a KáněFotky z retrorekreace jsou ZDE.

 


 

 


Hra pro dlouhé chvíle

Ornitologická šibenice

 

Kontakt:
Mladí ochránci přirody BIMBRLATA, Na Trati 141, 551 02 Jaroměř 3
IČ: 22743235, účet: Fio banka: 2800281372/2010
e-mail: info@bimbrlata.cz
webmaster: mm@ensis.cz


© ENSiS 2011    
| Penzion Expanze Jaroměř | Baskeťáci Josefov | Jaroměř - Josefov |